Přečtěte si:  Pozvánka na konferenci Moderní technologie v elektrické dopravě na e-SALON






Pozvánky na akce


Stalo se



















Horrem: první evropská uhlíkově neutrální železniční stanice v provozu

14.7.2014 Nové nádraží ve čtvrti Horrem města Kerpen v německém Porýní-Vestfálsku se na konci června 2014 stalo první uhlíkově neutrální železniční stanicí v Evropě. Jeho energetické hospodářství bylo vybudováno v rámci programu DB – Německých drah s názvem Grüner Bahnhof (Zelené nádraží).

Nádraží Horrem má podlahovou plochu 620 m2 a denně odbaví 12 000 cestujících.

Základem jeho energetického hospodářství je fotovoltaický zdroj energie s panely, umístěnými na střeše budovy, o celkové ploše 440 m2 a výkonu 38,2 kW. Jeho očekávaná roční výroba elektřiny činí 35 000 kWh a kromě vlastní spotřeby bude zásobovat i veřejnou distribuční síť. Tento zdroj je doplněn tepelnými čerpadly o celkovém výkonu 26 kW a slunečními kolektory, které společně zajišťují v nádražní budově topení a teplou vodu.

Části střechy nádražní budovy jsou porostlé vegetací a zadržují dešťovou vodu. Ta je dále použita mj. ke splachování nádražních toalet. Osvětlení budovy optimálně využívá možností denního světla, především díky 52 % prosklených bočních ploch budovy. To je dále doplněno úspornými LED světelnými zdroji.

Takto koncipované energetické hospodářství vyhovuje požadavku na nulovou čistou spotřebu energie pro provoz vlastní nádražní budovy, tj. především pro topení, chlazení, ventilaci, teplou vodu a osvětlení – ne tedy již pro železniční provoz ve stanici a pro další komerční služby v budově. Jejich potřeba energie bude, podle vyjádření DB, pokryta elektřinou z obnovitelných zdrojů (nakolik lze podobné tvrzení fyzikálně a technicky doložit).

Celkové náklady tohoto projektu, prvního z programu Grüner Bahnhof, činily 4,3 mil. €. Odhaduje se, že oproti investicím do srovnatelné běžné nádražní budovy představuje tento ekologický koncept nárůst o cca 20 %. Dalším „zeleným nádražím“ by se v roce 2017 měl stát Wittenberg.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Deutsche Bahn AG

Další informace zde

Přečtěte si také další související články v rubrice Inteligentní budovy:

Lyon Confluence Smart Community: francouzský demonstrační projekt inteligentního bydlení

25.6.2014 Lyon Confluence je obytná čtvrť ve francouzském Lyonu, vzniklá rekultivací bývalé průmyslové a dopravní zóny v centrální části města na soutoku Rhóny a Saony. V této čtvrti probíhá od konce roku 2011 Demonstrační projekt inteligentní obce Lyon Confluence, realizovaný japonskou Organizací pro rozvoj nových energetických a průmyslových technologií (NEDO) s podporou Ministerstva hospodářství, obchodu a průmyslu. V červnu 2014 zaznamenal tento projekt důležitý milník: 


Nová budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT

16.5.2014 Nová budova Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (UCEEB) byla v polovině května 2014 slavnostně otevřena v Buštěhradě u Kladna. UCEEB je interdisciplinární vysokoškolský ústav Českého vysokého učení technického v Praze. Sdružuje odborníky čtyř fakult – stavební, strojní, elektrotechnické a biomedicínského inženýrství 


Administrativní budova v Pardubicích: úspěšný příklad inteligentní budovy

19.3.2014 Společnost TECO, důležitý český výrobce průmyslových řídicích systémů. představila v březnu 2014 odborné veřejnosti zajímavý konkrétní příklad inteligentní budovy, na jehož realizaci se významnou měrou podílela.  


Technologická řešení pro inteligentní budovy na příkladu projektu Adjutantti

7.2.214 Společnost ABB oznámila začátkem února 2014 české odborné veřejnosti, že podepsala memorandum o porozumění s partnery Bosch, Cisco a LG s cílem vypracovat jednotnou softwarovou platformu pro systémy inteligentních budov, která by umožnila společné fungování výrobkům různých značek v oblasti automatizace, zabezpečení a zábavy. Tyto společnosti plánují vypracovat otevřený software a dát ho k dispozici všem výrobcům, softwarovým vývojářům a poskytovatelům služeb. 


Schneider Electric: Acti 9 – rEvoluce v jištění

15.11.2013 Společnost Schneider Electric uvedla na trh modulární systém Acti 9. Pět generací zkušeností s nízkonapěťovými systémy umožnilo navrhnout a vyrobit systém, který splňuje i ty nejvyšší požadavky. Při jeho vývoji bylo přihlášeno 22 nových patentů. Přizpůsobuje se náročnému prostředí všech aplikací a poskytuje uživatelům nákladově efektivní elektrické instalace s nulovými požadavky na údržbu. Jednoduchý a výkonný komunikační systém Smartlink umožňuje monitorovat a řídit spotřebu energie na úrovni velkých celků i  individuálních zátěží. 


Dragon Dome: infračervená LED pro bezpečnost na dálku

7.10.2013 Koncem září 2013 byla veřejnosti představena nová infračervená LED pro zabezpečení budov od společnosti Osram Opto Semiconductors, prezentovaná pod obchodním názvem Dragon Dome (přibližně „dračí zámek“). Zaměřený paprsek této vysoce výkonné infračervené LED se světlem o vlnové délce 850 nm dosáhne do vzdálenosti přes 100 m, přitom má kompaktní design a nepotřebuje vnější čočku. Díky těmto parametrům je ideální pro použití v bezpečnostních technologiích, například CCTV. 


Chytrý rozvaděč již také do bytů

2.5.2013 Před nedávnem představila firma SUP-TECHNIK produkt Chytrý rozvaděč, nekonvenční řešení elektroinstalace pro inteligentní domy. Jedná se o typizované rozvaděče slabo- a silnoproudu, které jsou dodávány plně osazené řídicím systémem platformy Tecomat Foxtrot a kompletně naprogramované. Zrealizovat elektroinstalaci domu s inteligentním řízením tak mohou i běžné elektroinstalační firmy, které nedisponují programátory ani IT specialisty. Nyní firma přichází s novými modely Meno a Piccolo určenými pro byty v bytových domech.  


Průlom v bezpečnostní technice: kamera citlivá na 6 tisícin luxu

26.4.2013 Průlomová řešení v bezpečnostní technice představují kamery DINION starlight HD 720p a FLEXIDOME starlight HD 720p RD, které v dubnu 2013 představil jejich výrobce, společnost Bosch Security Systems. Tyto kamery jsou konstruovány pro fungování při extrémně nízké intenzitě osvětlení. Zobrazují ostrý obraz v barvách při intenzitě osvětlení 0,017 lx a černobílý obraz při intenzitě osvětlení 0,0057 lx. Jednoduše řečeno, tyto kamery ukazují barevný obraz tam, kde jiné jsou schopny zobrazit pouze černobílý, a černobílý obraz, kde jiné nezobrazí vůbec nic. 


Vodíková kogenerace: energie z palivových článků pro nemocnici v Connecticutu

23.4.2013 Americká společnost FuelCell Energy informovala v polovině dubna 2013, že dodá 1,4MW kogenerační jednotku s palivovými články DFC1500® do nemocnice Hartford Hospital v Connecticutu, USA. Kogenerační jednotku bude vlastnit a provozovat společnost Hartford Steam Company. 


Nová solární řešení pro ostrovní systémy budov

21.2.2013 Na veletrhu technologií pro využití obnovitelných zdrojů energie EnR 2013, který probíhá ve francouzském Lyonu od 19. do 22. února 2013, představuje koncern Bosch se svými dceřinými společnostmi sadu řešení pro využití PV (fotovoltaických) technologií pro ostrovní systémy u obytných budov. Jsou to PV moduly s optimalizovaným výkonem, inteligentní systémy ukládání elektrické energie a hybridní modul vytápění z PV článků a slunečních kolektorů. 

  


Regulace nízkoenergetických domů: projekt RD Rýmařov

15.2.2013 Evropská norma EN 15232 Energetická náročnost budov – Vliv automatizace, řízení a správy budov člení posuzované objekty dle energetické efektivity hospodaření s dodanou energií. Implementací zásad plynoucích z tohoto předpisu lze snížit spotřebu energie až o 30 %, při současném zachování, resp. zlepšení kvality vnitřního prostředí v objektu. Společnost Siemens ve spolupráci se stavební firmou RD Rýmařov uvádějí letos tuto normu do praxe na konkrétním novém projektu s názvem Inteligentní domy RD Rýmařov 2013. 


Mikrokogenerace: řešení pro chytré budovy

15.1.2013 Evropská unie, která si uložila ambiciózní cíle v oblasti úspor energie a využívání obnovitelných zdrojů, hledá nejrůznější cesty, jak toho dosáhnout. Protože obytné budovy představují 27 % veškeré energetické spotřeby v EU, zaměřují se programy EU i na tento sektor. Jako revoluční technické řešení pro energetiku budov přichází tzv. mikrokogenerace s palivovými články, označovaná zkratkou micro FC-CHP nebo micro-CHP.  ...->


 

Naše tipy





























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services