Přečtěte si:  Pozvánka s třídenní vstupenkou na veletrh URBIS


Pozvánky na akce


Stalo se
Škoda Battery Evolution: nový elektrobus se představuje

20.9.2013 V rámci Evropského týdnu mobility měl ve čtvrtek 19. září 2013 v Praze svoji první, spíše neformální premiéru na veřejnosti další český elektrobus, prezentovaný pod značkou Škoda Battery Evolution, s karosérií Solaris a trakční výzbrojí Škoda Electric. Ačkoliv jde o prototyp, slibuje tento elektrobus svým budoucím provozovatelům a uživatelům některé velmi zajímavé vlastnosti.

Jde o standardní, 12metrový autobus a s tomu odpovídající obsaditelností, pohybující se podle konkrétní konfigurace sedících, stojících a míst pro invalidy kolem 85 osob. Jako zdroj energie slouží trakční baterie, umístěné jednak ve sloupku za stanovištěm řidiče a jednak v zadní části vozidla. Tím se lépe rozloží jejich hmotnost a zlepší poměr nápravových tlaků. Takto umístěné baterie přitom nijak významně neomezují potřebný pohyb cestujících uvnitř vozidla při městském linkovém režimu a zároveň zachovávají celkově vzdušný a prostorný dojem z interiéru, podpořený průhledným zadním oknem.

Kapacita trakčních baterií bude dodávána na míru konkrétním požadavkům provozovatele. V základní sestavě představeného prototypu činí přes 200 kWh, tak aby zajistila reálný dojezd s cestujícími srovnatelný s typy elektrobusů již provozovanými, tedy v rozmezí cca 140 až 180 km podle konkrétních podmínek. Vývoj elektrobusů podpořený zkušenostmi jejich provozovatelů nicméně směřuje k průběžnému dobíjení na trase doplněnému pomalým dobíjením s vyvažováním, tedy individuálním dobitím všech článků na plnou kapacitu, přes noc (viz naše studie „E-mobilita v MHD“). I umístění tohoto elektrobusu na trh se proto zaměřuje především na tento provozní režim. Jelikož se při průběžném dobíjení očekává maximální pohodlí pro řidiče, bezpečnost a zároveň energetická i ekonomická efektivnost provozu, předpokládá se především dobíjení pomocí střešního zařízení, ať již vyvinutého vlastními silami nebo dodaného ve spolupráci s jinými výrobci, podle požadavků konkrétních zákazníků.

Ve dnech, kdy je tento elektrobus představen, zároveň v Praze probíhá Evropský dopravní kongres, organizovaný Fakultou dopravní ČVUT ve spolupráci s Evropskou platformou dopravních věd (podrobnosti zde). Jedna z přednášek, prezentovaná provozovatelem našeho portálu, je zaměřena právě na téma elektrických autobusů pro MHD. Účastníci kongresu tak mohou vidět, že v ČR se elektromobilitou nezabývá pouze dopravní věda, ale i velmi živá praxe.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto: archiv redakce

Více fotografií na www.busportal.cz zde

Přečtěte si také další související články v rubrice Elektromobilita:

Elektrobus Solaris s indukčním dobíjením v pravidelném provozu s cestujícími

8.4.2014 O zkušebním provozu elektrobusu Solaris Urbino 12 electric s indukčním dobíjením Bombardier PRIMOVE v německém Braunschweigu jsme již dříve informovali v článku Bombardier PRIMOVE: 200kW indukční dobíjení na veřejných komunikacích. Na konci března 2014 oslavil tento dopravní prostředek důležitý milník: Po provedení všech potřebných testů začal pravidelný provoz 12m elektrobusu s cestujícími  


Netradiční nabíjecí zařízení pro elektrická vozidla od Multi-Contact

21.3.2014 Na veletrhu AMPER 2014 se mezi zajímavými technickými řešeními, přihlášenými do soutěže Zlatý Amper, představil odborné veřejnosti systém bezobslužného dobíjení elektrických vozidel od švýcarského výrobce Multi-Contact, člena skupiny Stäubli. Toto zařízení vychází z dlouholetých zkušeností výrobce v oblasti konektorových technologií a nabízí unikátní mechanicky naváděné připojení. 


Seminář „Elektrické autobusy pro město II“: zajímavé poznatky z technologií a financování projektů elektrobusů a trolejbusů

20.3.2014 Po necelém půlroce od prvního běhu proběhlo již druhé pokračování odborného semináře „Elektrické autobusy pro město“, opět s organizací a odbornou garancí firmy Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services a pod záštitou Sdružení dopravních podniků ČR. Takto krátký časový odstup si vyžádal především aktuální běh událostí v oblasti možného financování projektů elektrické MHD a podpořil jej i rychlý postup technologií pro elektrobusy a trolejbusy.


Elektrobus Siemens/Rampini na zkoušku v Praze

22.1.2014 Elektrický midibus Siemens/Rampini, o němž jsme na našem portále již několikrát psali, se po zkušebním provozu v Brně a v Pardubicích předvede tento týden také cestující veřejnosti v Praze. Po slavnostním představení veřejnosti v úterý 21. 1. 2014 následuje ve dnech 22. – 26. 1. 2014 provoz na zvláštních (vložených) spojích linky 216. Siemens/Rampini typ Alè electric je nízkopodlažní městský elektrobus o délce 7,7 m a obsaditelnosti celkem 46 míst 


Indukčně dobíjené elektrobusy v Milton Keynes

17.1.2014 Anglické město Milton Keynes, o němž jsme psali v souvislosti s projektem malých automatických vozidel, má od letošního ledna důležité britské prvenství v elektromobilitě: Městská autobusová linka č. 7 dlouhá 24 km bude od nového jízdního řádu, který vstoupí v platnost 19. ledna 2014, plně provozována elektrickými midibusy s indukčním dobíjením. Provoz byl oficiálně zahájen britským ministrem dopravy 9. 1. 2014. 


APS: deset let provozu tramvají bez troleje

8.1.2014 Před Vánoci 2013 oslavil napájecí systém APS (Alimentation Par le Sol – povrchové trakční napájení) společnosti Alstom deset let úspěšného provozu. Příležitostí k tomu byla dodávka 26 nových tramvají Alstom Citadis, vybavených kromě tradičního pantografu i spodním napájením systémem APS, pro francouzské město Bordeaux, které jej jako první začalo používat. Tento systém, esteticky šetrný k historickým částem města, zde pokrývá 14 z celkových 44 km tramvajových tratí. 


Zajímavost roku 2013: projekt ELLISUP

3.1.2014 Na prestižní mezinárodní výstavě Busworld Kortrijk 2013 v říjnu loňského roku byl oficiálně představen nekonvenční koncept elektrobusu o standardní délce 12 m vyvinutý v rámci francouzského programu ELLISUP (viz foto). Tento futuristicky pojatý koncept přináší řadu velmi zajímavých inovací. Více než dva měsíce poté však odborné veřejností stále zůstávají nezodpovězené mnohé otázky k jeho technickým a provozním parametrům, k nimž jsou k dispozici jen velmi kusé a značně roztříštěné informace. 


Elektrobusy BYD: testovací provoz v Londýně a otevřené otázky k údajům výrobce

23.12.2013 Jeden z provozovatelů londýnských městských autobusů, společnost Go-Ahead London, zahájil 19. prosince 2013 v Londýně dopravu cestujících elektrobusy. Na linkách 507 a 521 vedoucích rušným centrem Londýna začal zkušebně provozovat dva 12m elektrobusy čínského výrobce BYD. Jedná se o tzv. noční elektrobusy, u nichž výrobce udává dojezdovou vzdálenost na jedno nabití baterií dostatečnou pro celodenní provoz. 


New Routemaster: diesel-hybridy dále ozdravují londýnskou dopravu

13.12.2013 New Routemaster nebo též Nový autobus pro Londýn (New bus for London – viz foto vlevo) je posledním modelem tradičního patrového londýnského autobusu. Jeho design vychází ze známého tradičního modelu Routemaster, odtud pojmenování. Jeho nasazení v provozu je sledováno nejen autobusovými nadšenci, ale i politiky a ekology. Jde totiž o sériový diesel-hybrid, který díky své moderní konstrukci ušetří nejen palivo, ale i velmi významný podíl emisí včetně NOx a pevných částic. 


Elektrobusy v ČR a ve světě: studie „E-mobilita v MHD“ zveřejněna

1.9.2013 Náš portál Proelektrotechniky.cz zveřejnil ke stažení a volnému použití již dříve avizovanou studii „E-mobilita v MHD“ (viz předchozí informace zde). Studie se zabývá současným stavem technologií, provozními zkušenostmi a vývojovými trendy v elektrických autobusech, tj. elektrobusech, palivočlánkových autobusech a diesel-hybridních autobusech. Tyto elektrické autobusy studie porovnává se standardními dieselovými autobusy, autobusy na CNG a trolejbusy. 


 

Naše tipy

Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services