Přečtěte si:  Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR


Pozvánky na akce


Stalo se
Stolní robot-společník od Panasonicu ukazuje možnosti moderních technologií

9.1.2017 Prototypy automatických zařízení, například robotů, mohou a nemusí být vždy předobrazem budoucí sériové výroby. Někdy slouží zejména jako ukázka možností současných technologií a „lakmusový papírek“ zájmu budoucího trhu. To je i případ stolního robota-společníka od firmy Panasonic, který měl svoji premiéru na veletrhu CES 2017 v americkém Las Vegas na začátku ledna 2017.

Robot vypadá jako půl metru vysoké vejce na kolečkách (jeho rozměry nejspíše připomínají kuchyňský mixér), které se po spuštění otevře a objeví se vestavěný projektor – viz foto. Robot se může pohybovat dopředu a dozadu, nahoru a dolů. Jeho vzhled a šikovnost, vytvořená díky servořízení Panasonic tak, aby napodobovala lidské pohyby, inspiruje lidi ke kontaktu s ním. Realistický dojem z „robotka“ doplňuje jeho dětský hlas a přirozená komunikace. Vše dohromady budí sympatie k tomuto umělému „tvorečkovi“.

 Robot je vybaven funkcemi pro využívání sítě wi-fi, s jejíž pomocí je využívána technologie umělé inteligence používající přirozený jazyk. Toto řešení umožňuje robotu komunikovat se svým okolím jasným a přátelským způsobem. Robot má přístup k datům uloženým na cloudu a umí je využít při pohybu z místa na místo.

Podrobné údaje o robotovi ukazuje tabulka:

Jak řečeno, nejde o hračku ani o „hraní“ techniků z Panasonicu. Jde o zkušební projekt aplikace inovací této firmy, zahrnující baterie a energetické řešení, vidění a vnímání, řešení pro navigaci a řízení pohybu, to vše v novém a působivém designu. Jeho cílem je demonstrovat atraktivním způsobem síťové služby Panasonicu a získat na veletrhu CES odezvu na jeho vlastnosti a funkce.

Díky vestavěnému projektoru může být robot v této podobě používán například pro dálkové vzdělávání nebo pro jiné podobné účely.

Panasonic podal žádost o patent nebo průmyslový vzor na tento robot v USA i v jiných zemích světa.

redakce Proelektrotechniky.cz

Foto © Panasonic

Další informace a videosnímek robota zde


Přečtěte si také:

Projekt GATEway: Lidar mapuje ulice pro automatický minibus

19.10.2016 Lidar je akronym ze slov „light radar“, tedy „světelný radar“. Jde o přístroj, který vysílá laserový paprsek a pomocí odraženého světla provádí potřebná měření. Pomocí tohoto přístroje probíhá nyní třírozměrné mapování ulic v Greenwichi pro automatické minibusy v rámci britského projektu GATEway


Máme nový informační portál Smartcityvpraxi.cz

Milí čtenáři, inzerenti a přátelé našich internetových stránek!

4.10.2016 S potěšením oznamujeme, že jsme již naplno zahájili provoz nového informačního portálu www.smartcityvpraxi.cz, zaměřeného na problematiku chytrých měst a regionů. Stránky s touto doménou, dosud provozované v testovacím režimu, tak započaly svůj vlastní život. 


Co kdyby robot s člověkem opravdu spolupracoval?

22.9.2016 Po červnovém představení nové řady TX2 na mnichovské Automatice si tyto průmyslové roboty odbydou svou středoevropskou premiéru na letošním strojírenském veletrhu v Brně. K standardně vysoké výkonnosti robotů Stäubli nabídne nová řada několik výrazných vylepšení v duchu aktuálních trendů Industry 4.0 a spolupráce robotů s člověkem ve všech možných výrobních prostředích. 


Stratobus: elektřinou poháněná stratosférická vzducholoď ohlídá bezpečnost

29.4.2016 Koncem dubna 2016 ohlásila společnost Thales Alenia Space (společný podnik mezi firmami  Thales and Finmeccanica a jeden z nejdůležitějších hráčů na evropském trhu vesmírné telekomunikační, navigační a měřící techniky) zahájení unikátního výzkumného a vývojového projektu Stratobus. Stratobus je autonomní stratosférická vzducholoď, určená zejména k dohlížení na bezpečnost pozemních objektů, pro měření a telekomunikační účely. 


Effidence 4Mob Plus: robotický vozík pomáhá handicapovaným cestujícím na nádraží

7.3.2016 Francouzské železnice (SNCF) začaly v únoru 2016 testovat na nádraží Paris Est velmi užitečnou pomůcku pro handicapované cestující a jejich asistenta. Je jí robotický vozík na zavazadla vybavený senzory, který automaticky sleduje zaměstnance zákaznického servisu pomáhajícího nepohyblivým nebo málo pohyblivým cestujícím. 


SmartHouse na moři = Gunboat + Foxtrot

7.1.2016 Jeden z desetitisíců již vyrobených systémů Tecomat Foxtrot se v roce 2013 stal základním vybavením katamaranu třídy Gunboat 66 pojmenovaným SLIM. Stalo se tak v loděnicích v Kapském Městě v Jižní Africe. Odtud pak přeplul přes Atlantik do Karibské oblasti a od té doby se pohybuje na východním pobřeží Spojených států. 


„Lidský“ robot YuMi představen české veřejnosti na MSV v Brně

18.9.2015 YuMi® je první průmyslový robot se dvěma pažemi, který dokáže skutečně bezpečně spolupracovat s člověkem. V září 2015, rok po jeho prvním oficiálním představení a půl roku po jeho uvedení na komerční trh, se s tímto unikátním zařízením od společnosti ABB seznámila také česká veřejnost na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Mezi návštěvníky byli i zástupci naší redakce. 


 

Naše tipyCopyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services