Přečtěte si:  Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se
















Přístroje EUI a SPICE pořídily detailní snímky slunce

4.4.2022 Nejnovější snímky pořízené sondou Solar Orbiter zachycují sluneční kotouč s bezprecedentními detaily. Pořízené byly 7. března v okamžiku, kdy se sonda nacházela přesně mezi Zemí a Sluncem.

Mise Solar Orbiter

Snímky získala sonda Solar Orbiter, což je mise vycházející z mezinárodní spolupráce, kterou realizují ESA a NASA.

Snímky byly pořízeny ze vzdálenosti přibližně 75 miliónů kilometrů, což je zhruba polovina vzdálenosti naší planety od Slunce. Teleskop s vysokým rozlišením EUI pořídil snímky s tak vysokým prostorovým rozlišením, že z této blízké vzdálenosti byla potřeba mozaika 25 samostatných fotografií, aby bylo pokryto celé Slunce. Ty byly pořizované jedna po druhé, přičemž získání všech trvalo přes čtyři hodiny. To proto, že každá expozice trvala 10 minut: započítán je i čas na změnu orientace sondy před každým fotografováním.

Přístrojem EUI pořízená fotografie slunečního kotouče a vnější atmosféry s nejvyšším rozlišením.

Snímky byly zachycené 7. března 2022 přesně v době, kdy sonda Solar Orbiter prolétala spojnicí Slunce-Země. Fotografie je tak možné srovnat se snímky pořízenými ze Země a vzájemně je kalibrovat. Toto usnadní srovnání výstupů z různých přístrojů a pozorování v budoucnu.

V následujících letech se sonda chystá kolem Slunce proletět opakovaně. Stejně tak bude postupně měnit sklon své dráhy tak, aby mohla pozorovat dříve nestudované polární oblasti naší mateřské hvězdy.

Přístroje EUI a SPICE

Jeden ze snímků, který pořídil přístroj EUI (Extreme Ultraviolet Imager), představuje fotografii slunečního kotouče a vnější atmosféry – korony – s nejvyšším rozlišením, jaké kdy bylo pořízeno.

Další snímek, tentokrát pořízený přístrojem SPICE (Spectral Imaging of the Coronal Environment), představuje první úplnou fotografii svého druhu zachycující Slunce po padesáti letech. A zároveň nejkvalitnější. Zachycuje naši mateřskou hvězdu v ultrafialové části spektra ve vlnové délce beta dle Lymanovy série. Ta je emitována plynným vodíkem.

Výsledný obrázek se skládá z více než 83 miliónů pixelů a má velikost 9148×9112 pixelů. Abychom si udělali lepší představu o kvalitě, pak vězte, že tento snímek Slunce je desetkrát lepší než to, co nám nabízí 4K televizní obrazovka.

Snímek z EUI

EUI zachycuje Slunce na vlnových délkách 17 nanometrů, v extrémní ultrafialové oblasti elektromagnetického spektra (viz foto výše). To dovoluje zachytit horní atmosféru Slunce, koronu, která má teplotu kolem jednoho miliónu stupňů Celsia.

Na polohách 2 hodiny (blízko obrázku Země pro srovnání) a 8 hodin na krajích Slunce jsou patrná tmavá vlákna vyvstávající z povrchu. Tyto protuberance jsou často předzvěstí erupcí, během nichž dochází k vyvrhování kvant koronálního plynu do vesmíru a vytváření bouří „kosmického počasí“.

Snímky ze SPICE

Krom EUI zaznamenával během průletu mezi Sluncem a Zemí data také přístroj SPICE. I on musel vytvořit celou řadu snímků, které se pak složily do mozaiky (viz foto níže).

Přístrojem SPICE pořízená první úplná fotografie svého druhu zachycující Slunce po padesáti letech.

SPICE je navržený tak, aby sledoval vrstvy ve sluneční atmosféře od korony dolů až po vrstvu známou jako chromosféra, která se přibližuje k povrchu. Přístroj pozoruje tak, že se zaměřuje na různé vlnové délky extrémního ultrafialového záření.

V sekvenci obrázků SPICE odpovídá fialová barva plynnému vodíku o teplotě 10 tisíc stupňů Celsia, modrá uhlíku o teplotě 32 tisíc stupňů Celsia, zelená kyslíku o teplotě 320 tisíc stupňů Celsia a žlutá neonu o teplotě 630 tisíc stupňů Celsia.

Toto dovoluje slunečním fyzikům vystopovat mimořádně silné erupce, které se odehrávají v koroně a prostupují dolů skrze nižší vrstvy atmosféry. Umožní jim to také studovat jednu z největších záhad týkající se Slunce: proč s vyššími atmosférickými vrstvami teplota roste?

Obvykle totiž dochází k tomu, že když se pohybujeme od horkého objektu, tak teplota klesá. Ovšem nad Sluncem dosahuje korona teploty milión stupňů Celsia, zatímco jeho povrchová teplota je jen asi 5000 stupňů Celsia. Zkoumání této záhady je jedním z klíčových vědeckých cílů mise Solar Orbiter.

Další informace jsou k dispozici na portálu Evropské kosmické agentury (ESA) ZDE.

Czech Space Portal, redakčně upraveno

Foto © ESA

Další informace zde

Přečtěte si také:

Družice FLEX a ALTIUS pomohou získávat informace o vegetaci na Zemi a o horních vrstvách atmosféry

15.3.2022 Smlouva Evropské vesmírné agentury (ESA) se společností Arianespace, o němž byla odborná veřejnost informována v únoru 2022, zajišťuje společné vypuštění dvou evropských družic, které opět o něco rozšíří znalosti o naší rodné planetě. Mise FLEX, která bude shromažďovat informace o zdraví světové populace rostlin, stejně jako mise ALTIUS, která bude měřit profily ozónu a dalších stopových prvků v horních vrstvách atmosféry, poletí na raketě ESA Vega-C z evropského kosmodromu v polovině roku 2025. Obě mise budou mít zásadní přínos jak pro vědu, tak pro společnost. 


VZLUSAT-2: cílem deváté české družice je pořizování detailních snímků Země

19.1.2022 Ve čtvrtek 13. 1. 2022 odstartoval z Mysu Canaveral druhý nanosatelit z dílny VZLÚ (Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu). Na palubě nanodružice VZLUSAT-2 jsou kromě dalších přístrojů dvě experimentální kamery a zařízení pro přesnou orientaci, které umožní pořizovat detailní snímky zájmových oblastí na Zemi. 


Vesmírný dalekohled Jamese Webba se představuje odborné veřejnosti

13.1.2022 Webbův vesmírný dalekohled (JWST – James Webb Space Telescope) je tím největším, nejsofistikovanějším a nejmodernějším vesmírným dalekohledem, který kdy lidé vyrobili, a způsobí revoluci v pozorování vesmíru. Jedná se o společný projekt americké (NASA), evropské (ESA) a kanadské (CSA) kosmické agentury. Odborná veřejnost s ním byla seznámena na začátku ledna 2022 prostřednictvím serveru Czech Space Portal. 


Projekt SLAVIA: první česká kosmická mise bude zkoumat možnosti těžby surovin na asteroidech

26.7.2021 Evropská kosmická agentura (ESA) doporučila v červenci 2021 k realizaci český projekt SLAVIA. Projekt zahrnuje dvojici dvacetikilogramových družic, z nichž každá ponese trojici přístrojů určených zejména k průzkumu úlomků asteroidů, resp. meziplanetární hmoty vstupující do atmosféry Země. Projekt SLAVIA, první z řady tzv. Ambiciózních projektů, se tak stane základem pozdější těžby na asteroidech. 


Česko opět ve vesmíru: dispenser družic vyrobený v Česku zamířil na oběžnou dráhu

15.9.2020 Ve čtvrtek 3. 9. 2020 ve 3:51 našeho času vynesla Evropská raketa Vega z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně 53 družic, které budou postupně během letu uvolňovány z vypouštěcího zařízení neboli dispenseru české výroby. Jedná se o nejnákladnější kus českého hardwaru, který byl do vesmíru vypuštěn od našeho vstupu do Evropské kosmické agentury (ESA) v roce 2008. Původně měla raketa odstartovat v neděli 21. června 2020, ale kvůli špatnému počasí byl start rakety odložen. 


Perseverance na cestě k Marsu: radioizotopový termoelektrický generátor bude pohánět výzkumné vozidlo na rudé planetě, nese i první helikoptéru pro jinou planetu

5.8.2020 Jaderná energie pomáhá lidem objevovat nové světy, včetně naší nejbližší „rudé planety“ – Marsu. Z mysu Canaveral odstartovala v předposlední červencový den 2020 k Marsu raketa NASA typu Atlas V 541, nesoucí na palubě výzkumné vozidlo s názvem Perseverance, česky vytrvalost. Jako jeho zdroj energie pro práci na Marsu bude sloužit radioizotopový termoelektrický generátor. Perseverance je vybaveno také řadou dalších zajímavých zařízení. 


Česká družice VZLUSAT-1 po třech letech stále dodává data z oběžné dráhy Země

3.7.2020 Třetí narozeniny slaví česká družice VZLUSAT-1. Družice jako technologický demonstrátor ověřuje fungování technologií ve vesmíru. Průměrná životnost takovýchto družic je jeden rok – tři roky provozu VZLUSAT-1 tedy dokazují, že se české technologie ve vesmíru osvědčily. Odborná veřejnost o tom byla informována koncem června 2020. 


Solární panely pro družice i špičková elektronika: kosmické aktivity ČR a jejich vládní podpora

16.12.2019 Český průmysl, ačkoli si to mnozí lidé neuvědomují, zanechává svoji významnou stopu ve vesmíru a má v této oblasti všechny předpoklady k dalšímu rozvoji. Ministerstvo dopravy, které má vesmírné aktivity ČR ve své kompetenci, proto iniciovalo vládní schválení investic do kosmických aktivit ve výši 1,205 mld. Kč ročně, což je o 275 mil. Kč více než dosud. Od roku 2020 se tak do oblasti, která má stále větší vliv na rozvoj hospodářství a přímo ovlivňuje život lidí, investují finanční prostředky navíc. O podrobnostech informovalo Ministerstvo dopravy odbornou veřejnost začátkem prosince 2019. 


Stratobus: elektřinou poháněná stratosférická vzducholoď ohlídá bezpečnost

29.4.2016 Koncem dubna 2016 ohlásila společnost Thales Alenia Space (společný podnik mezi firmami  Thales and Finmeccanica a jeden z nejdůležitějších hráčů na evropském trhu vesmírné telekomunikační, navigační a měřící techniky) zahájení unikátního výzkumného a vývojového projektu Stratobus. Stratobus je autonomní stratosférická vzducholoď, určená zejména k dohlížení na bezpečnost pozemních objektů, pro měření a telekomunikační účely. 


Revoluce v GPS: Navigování družic na daleké oběžné dráze

20.4.2013 Družice, sloužící k GPS navigaci – například v rámci systému Galileo provozovaného pod Evropskou vesmírnou agenturou ESA – se pohybují na oběžné dráze cca 23 tisíc km od zemského povrchu a zaměřují svůj signál přímo na Zemi. Kromě pozemských uživatelů využívají jejich služby i družice, pohybující se na nižších hladinách, pokud jsou vybaveny GPS přijímačem. Automaticky tak mohou upravovat svoji polohu s minimálními zásahy ze Země. 


GOCE: první seismometr na oběžné dráze

10.3.2013 Družice GOCE (Gravity field and steady-state Ocean Circulation Explorer) je družicí Evropské vesmírné agentury ESA, jejímž posláním je velmi podrobně mapovat gravitační pole planety Země. Na oběžnou dráhu byla vypuštěna v roce 2009 a krouží zde ve výši cca 270 km nad zemským povrchem, nejníže ze všech družic. Při vyhodnocování výsledků měření se začátkem března 2013 ukázala překvapivá věc: Tato družice zachytila zvukové vlny ze zemětřesení v Japonsku v březnu 2011. Toto zjištění znamená průlom v seismologii 


 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services