Přečtěte si: Smart city a elektromobilita pro praktický užitek a jejich aktuální výzvy






Pozvánky na akce


Stalo se












  

  

Smart Cities: nový (a jiný) trh pro inovativní technologie

17.1.2019 Pojem „smart city“ se stále více dostává do popředí v souvislosti s rozvojem inovativních technologií. Dodavatelský průmysl, zabývající se těmito technologiemi, je vnímá jako příležitost k dalšímu rozvoji i k uplatnění řešení již osvědčených v průmyslu také ve veřejných službách. Koncept smart city a související trhy však zároveň bývají doprovázeny řadou nepochopení a nedorozumění. Je proto namístě se na ně podívat blíže. 


Švédští popeláři pojedou na páru: Scania a Renova vyvíjejí palivočlánkový vůz na svoz odpadu

17.1.2019 Když před mnoha desítkami let nejeden popelářský vůz v Praze i jinde poháněla pára (byly na podvozku parních nákladních aut Sentinel), málokdo tušil, že se „parní“ pohon do městských služeb jednou vrátí. Ne ovšem jako neekologický (byť tichý) parní stroj spalující hnědé uhlí, nýbrž jako palivočlánkový elektrický pohon, u nějž je vodní pára jediným odpadním produktem. Jak byla odborná veřejnost informována v prosinci 2018, mají k tomu úspěšně nakročeno ve Švédsku, kde automobilový výrobce Scania ve spolupráci se západošvédskou společností Renova zabývající se odpadovým hospodářstvím vyvíjejí palivočlánkový nákladní vůz na svoz odpadu.


Pohodlné cestování vlakem díky kabelům ÖLFLEX® TRAIN

16.1.2019 Ve vlacích, které jsou vybaveny moderními technologiemi od klimatizace až po wifi signál a také standardními elektrickými zásuvkami, musí být zajištěno nepřetržité napájení elektrickou energií, a to i v případě, že vůz stojí ve stanici. Tuto službu zabezpečuje multisystémový statický výkonový měnič od slovenského výrobce EVPÚ (Elektrotechnický výskumný a projektový ústav nová Dubnica). 


Skládkový plyn jako zdroj elektřiny i vodíku pro palivočlánková vozidla

15.1.2019 Skládkový plyn je důležitým obnovitelným zdrojem energie, stejně jako významným rizikovým faktorem na skládkách. Může však představovat také zdroj vodíku pro palivočlánková vozidla. Významným krokem k praktické realizaci takovéhoto záměru se stala dohoda uzavřená na začátku roku 2019 mezi jihokalifornským okresem County of Orange a americkým výrobcem FuelCell Energy o využití skládky Coyote Canyon v městě Newport Beach pro jeho projekt palivočlánkové technologie.


MIRO SAFE+: Mnohostranně využitelná bezpečnostní relé

14.1.2019 Optimální ochrana pro člověka a stroj je důležitá. Proto je bezpečnostní technika ve výrobě strojů a zařízení v kurzu. Bezpečnostní relé MIRO SAFE+ společnosti Murrelektronik jsou tím pravým řešením pro dosažení vysokých bezpečnostních standardů až po Performance Level e (úroveň vlastností PLe) podle EN 13849-1. 


Cube67: Decentralizace v nejvyšší míře

11.1.2019 Cube67 společnosti Murrelektronik je modulární sběrnicový systém pro dokonalé decentralizované instalační koncepce. Jeho flexibilita umožňuje realizovat pro každou aplikaci to nejvhodnější řešení - kompletně v krytí od IP20 až do IP69K. 


Jaderné energetice se ve světě daří: devět nových jaderných bloků v roce 2018, dalších čtrnáct se očekává

10.1.2019 V roce 2018 se ve světě připojilo k přenosovým sítím hned devět nových jaderných bloků o celkovém výkonu 10 400 MW. Další čtyři bloky v tomto roce zahájily výstavbu, naopak definitivně odpojeny byly tři. Světová jaderná asociace WNA očekává, že by v roce 2019 mohlo být zprovozněno čtrnáct nových reaktorů, včetně tří evropských. Začátkem roku 2019 o tom informovala Česká nukleární společnost. 


NIRED: Blízká infračervená spektroskopie s využitím LED zdrojů pomáhá pěstitelům

9.1.2019 Blízká infračervená spektroskopie (NIRS) je spektroskopická metoda, která zahrnuje blízkou infračervenou oblast z elektromagnetického spektra (tedy vlnovou délku světla v rozmezí 800 – 2500 nm). Není to metoda vysoce citlivá, ale před jejím užitím není potřeba vzorek zvlášť upravovat. Výhodou také je, že dokáže proniknout poměrně hluboko do vzorku. To vše dává NIRS předpoklad k velmi praktickému uplatnění například v zemědělství při pěstování ovoce a zeleniny. Důkazem je technologie blízké infračervené LED (NIRED) značky Oslon Black SFH 4736 pro NIRS instalovanou v tabletu nebo smartphonu, kterou její výrobce Osram představil v prosinci 2018. 


Řetězec Carrefour uvedl do provozu 137 palivočlánkových manipulačních vozíků

8.1.2019 Oblastí, kde se palivočlánková mobilita začala rozvíjet jako první (nepočítáme-li mezi „mobilitu“ kosmická zařízení), jsou bezesporu palivočlánkové elektrické manipulační vozíky. Palivový článek zde nahrazuje baterie a je z řady důvodů výhodnější. Nejvíce se dnes tato manipulační technika používá v USA (jen například obchodní řetězec Walmart je počítá v tisících), rozvíjejí se však i v Evropě. Důkazem je 137 palivočlánkových manipulačních vozíků, které koncem listopadu 2018 uvedl do provozu francouzský řetězec Carrefour. 


Tlačítka pro NOUZOVÉ ZASTAVENÍ a RESET

Pestrobarevné světelné efekty

7.1.2019 Tlačítka pro NOUZOVÉ ZASTAVENÍ a RESET od firmy Murrelektronik se integrují do elektronických instalací prostřednictvím předmontovaných standardních vedení M12. Jde o řešení, které šetří čas a vylučuje riziko chyb v zapojení. Díky systému „Plug & Play“ jsou ovládací přístroje okamžitě integrovány do strojů a zařízení. 


Lightelligence: OSRAM představil IoT platformu pro široké využití v oblasti osvětlení a budov

4.1.2018 Pod názvem Lightelligence představila skupina OSRAM na podzimním veletrhu Light + Building 2018 otevřenou platformu internetu věcí (IoT) pro trh osvětlení a budov. Tato platforma připomíná obchod s aplikacemi, kde uživatelé mohou individuálně a flexibilně kombinovat potřebné softwarové komponenty pro příslušné využití. Odborná veřejnost o ní byla blíže informována v prosinci 2018. Lightelligence nabízí využití zejména v následujících oblastech: 


Výzkumný projekt WIFI: hlasové ovládání nástrojů pomůže svářečům i tělesně postiženým

3.1.2019 Svářeči a lidé s ochrnutýma nebo jinak postiženýma rukama mají jedno společné: Nemohou jednoduše ovládat rukama svůj nástroj. Tento společný problém se stal předmětem řešení rakouského výzkumného projektu WIFI („Welding Interaction in Future Industry“, tedy „Interakce při sváření v průmyslu budoucnosti“), který v prosinci 2018 obdržel významné ocenění od Rakouského spolkového ministerstva práce, sociálních věcí, zdravotnictví a ochrany spotřebitelů. 


Reportáž Smartcityvpraxi.cz: Za elektrobusy dobíjenými z tramvajové sítě do Krakova

2.1.2019 Krakov je téměř osmisettisícové polské město s hlubokými kořeny v historii a množstvím kulturních a historických památek a také město, které velmi dbá na své životní prostředí. Nás na něm v této souvislosti zaujal především nově se rozvíjející systém elektrobusů, kterých je nyní 26 a které ke svému nabíjení využívají stejnosměrnou tramvajovou infrastrukturu v kombinaci s uzemněnou, čtyřpólovou technologií průběžného dobíjení. Rádi jsme proto přijali pozvání tamního dopravce Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne S.A. (MPK) na povánoční prohlídku garáží Wola Duchacka, kde jsou krakovské elektrobusy soustředěny. A jak je naším zvykem, doplnili jsme naše postřehy z terénu také zevrubnějšími informacemi o tomto zajímavém dopravním systému.


Positive Footprint Housing: použité baterie z elektrobusů v Göteborgu pomohou akumulovat energii z fotovoltaických článků

2.1.2019 Trakční baterie v elektrických vozidlech, jak známo, postupně degradují – tedy snižuje se jejich využitelná kapacita. Pokud tato kapacita klesne na 70 % a méně, stává se jejich použití ve vozidle neekonomickým a hlavně nepraktickým. To ale neznamená, že by baterie již nebyly k užitku. Mohou sloužit ve stacionárních aplikacích, kde jejich nadměrná hmotnost, a tedy nižší měrná energie, tolik nevadí. Takovýto „život po životě“ trakčních baterií z elektrobusů je od prosince 2018 náplní projektu „skladu energie“ zkoušeného v obytném komplexu ve švédském Göteborgu. Použité baterie z elektrobusů Volvo zde slouží k akumulaci elektřiny z fotovoltaických zdrojů.


Všem našim čtenářům, kolegům a zákazníkům přejeme příjemně prožité svátky a hodně štěstí v novém roce. K přání připojujeme naši Novoroční bajku o pejskovi, kočičce, dortu a připomínkovém řízení. 


První německý soukromý dopravce zakoupil elektrobusy – Solaris Urbino 12 electric

27.12.2018 Elektrobusy pro městskou hromadnou dopravu jsou prozatím převážně doménou provozovatelů veřejné dopravy vlastněných městy či velkých dopravních holdingů, jako např. Arriva, člen skupiny německých státních drah DB. I to se však mění. Prvním čistě soukromým dopravcem v Německu vybaveným také elektrobusy se již brzy stane mnichovská firma Josef Ettenhuber GmbH, která si v prosinci 2018 objednala tři elektrobusy Solaris Urbino 12 electric.


Jadernou energii v boji proti klimatickým změnám doporučují američtí vědci, OSN i Evropská komise

21.12.2018 V souvislosti s bojem proti klimatickým změnám se v odborných diskusích stále častěji objevuje také jaderná energie. Ukazuje se totiž, že bez tohoto stabilního nízkoemisního zdroje, schopného dodávat velké množství energie kdykoliv bez ohledu na počasí, bude splnění závazků omezit zvyšování globální teploty nad dohodnutý rámec prakticky nemožné. Z této odborné diskuse vedené na mezinárodní úrovni upozornila v prosinci 2018 Česká nukleární společnost na tři zajímavé příspěvky. 


Nová výzva z NP ŽP: města a obce mají možnost dalších dotací na ekologické automobily, žádat lze od ledna do září 2019

20.12.2018 Města a obce mají další možnost výhodně pořídit automobily na alternativní pohony. Již potřetí nabízí Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR dotace na vozidla s nízkými nebo nulovými emisemi. Spolu s „eko-vozidly“ podpoří resort nově i dobíjecí stanice a zároveň rozšíří okruh příjemců. Připraveno má celkem 100 milionů korun. Již dříve avizovaná výzva č.11/2018 z Národního programu Životní prostředí byla vyhlášena 17. 12. 2018 a je již třetí v pořadí.


ČEPS zahájila výstavbu zaústění doposud nejdelšího vedení zvlášť vysokého napětí

20.12.2018 Česká přenosová soustava provozovaná společností ČEPS čítá téměř 6 tisíc km vedení a ročně přenese přes 67 tisíc gigawatthodin elektrické energie. V Evropě patří mezi velmi spolehlivé, bezpečně dimenzované energetické systémy. To se neobejde bez průběžného rozvoje přenosového vedení. Důkazem je i projekt výstavby zaústění doposud nejdelšího vedení zvlášť vysokého napětí (zvn) v ČR, linky V413 (Řeporyje – Prosenice) do rozvodny Mírovka u Havlíčkova Brodu. Společnost ČEPS jej zahájila v listopadu 2018. 


Nový modul CombiTac od Stäubli pro vysoké napětí až do 2,5 kV

19.12.2018 Nezbytným prvkem automatizační techniky jsou výkonné a zároveň flexibilní konektorové systémy. Na tento požadavek reaguje od podzimu 2018 skupina Stäubli a její divize Stäubli Electrical Connectors, která rozšířila své existující portfolio řady CombiTac o řešení pro vysoké napětí o nový čtyřpólový modul pro vysoké napětí až do 2000 V AC a 2500 V DC. 


Nový design softwaru EPLAN Electric P8

18.12.2018 S novou verzí platformy EPLAN 2.8 přichází řada novinek jako nové grafické uživatelské rozhraní, vylepšená ergonomie a zdokonalené využití maker. Konkrétně v nové verzi softwaru EPLAN Electric P8 se uživatelé jistě přivítají zlepšení v oblastech konfigurace, sběrnicových dat a obousměrné komunikace s TIA Portal od firmy Siemens. 


Optimální ochrana osob a strojů

17.12.2018 MVK Metal Safety společnosti Murrelektronik umožňuje sběrnicová řešení pro aplikace bezpečnostní techniky. Otázky bezpečnosti mají v automatizační technice vysokou prioritu. Se sběrnicovým modulem MVK Metal Safety nabízí Murrelektronik velmi zajímavé řešení pro bezpečnostní instalace. Lze s ním dosáhnout nejvyšších standardů: Safety Integrity Level 3 (podle IEC 61508 a IEC 62061) a Performance Level e (podle EN ISO 13849-1). Pro konkrétní využití je MVK Metal Safety k dispozici ve dvou variantách: čistě vstupní modul a smíšený modul se vstupy a výstupy. 


Elektrokoloběžky ve Vídni: stejná práva a povinnosti jako cyklisté

14.12.2018 Podobně jako například Madrid jsou i další evropská města (Prahu nevyjímaje) konfrontována s živelným nárůstem elektrických koloběžek včetně sdílených, pro něž jakoby neplatila žádná pravidla. Vnést do tohoto chaosu pořádek hned od počátku se rozhodla také Vídeň. Na začátku prosince 2018 oznámilo město úmysl vydat ke konci roku 2018 směrnici pro uživatele sdílených elektrokoloběžek a poskytovatele příslušných služeb. Vzhledem k tomu, že elektrokoloběžky jezdí rychlostí nejvýše 25 km/h, je s nimi v uvedené směrnici nakládáno jako s bicykly. Znamená to, že požadavky na vybavení elektrokoloběžek jsou v souladu s požadavky rakouského dopravního předpisu pro bicykly, k nimž patří např. přední a zadní osvětlení, brzdový systém, zvonek a odrazky.


Dolní Břežany zkoušejí multifunkční „chytré“ lampy veřejného osvětlení

11.12.2018 „Chytré“ veřejné osvětlení zahrnující moderní světelné zdroje, dálkové řízení intenzity osvětlení podle okamžité potřeby v dané lokalitě (viz například projekt v Cardiffu) i využití sloupů veřejného osvětlení jako multifunkční infrastruktury (viz například americký koncept chytrého sloupu) se stává fenoménem smart cities v Evropě i v zámoří. Tento koncept přichází ke slovu i v České republice. Příkladem jsou „chytré“ lampy od firmy BYZANCE IT Solutions s. r. o. („Byzance“) – start-upu ČVUT – instalované říjnu 2018 v Dolních Břežanech na Praze-západ pod patronátem energetické společnosti E.ON. Česká odborná veřejnost byla o tomto projektu informována začátkem prosince 2018.


H2V INDUSTRY začne s masovou výrobou vodíku ve Francii

11.12.2018 V současné době je ve světě více než 95 % vodíku vyráběno z fosilních zdrojů. Zároveň je politický tlak na stále větší využívání obnovitelných zdrojů, jejichž výkon je však v drtivé většině proměnlivý. Na tuto situaci reaguje francouzská společnost H2V INDUSTRY, která si jako své poslání dala masovou výrobu vodíku elektrolýzou z přebytků elektrické energie v síti způsobených obnovitelnými zdroji a jeho následné ukládání do plynové sítě. 


ABB Cable Protection systém: „chytré“ senzory ochrání také kabely

10.12.2018 Inteligentní senzorické sítě propojené do cloudového řízení nejsou v průmyslu již tak docela novinkou. Používají se například u elektromotorů, čerpadel a dalších namáhaných zařízení, u nichž senzorické sítě pomáhají zlepšovat celkovou efektivnost fungování. Společnost ABB, důležitý světový dodavatel takovýchto systémů, nyní vyvíjí ve své výzkumné a vývojové laboratoři ve Švýcarsku podobný senzorický systém také pro kabely – zvláště pak ty, které jsou z nějakého důvodu kritické. Odborná veřejnost byla s tímto projektem seznámena v listopadu 2018. 


Zpráva EEA o kvalitě ovzduší v Evropě 2018: nejvíce škodí silniční doprava, nejpomaleji se zlepšuje zemědělství a obytné či kancelářské budovy

7.12.2018 Pevné částice způsobí ročně předčasnou smrt více než 420 tisícům Evropanů, oxidy dusíku 79 tisícům Evropanů a přízemní ozón téměř 18 tisícům Evropanů. Největším znečišťovatelem je silniční doprava, následovaná obytnými a kancelářskými budovami s emisemi zhruba třetinovými a až poté (!) průmyslem. Nejohroženější jsou obyvatelé měst. Tak lze ve stručnosti shrnout nejvýznamnější a nejvíce alarmující fakta ve zprávě „Air Quality in Europe 2018“, publikované Evropskou agenturou pro životní prostředí (EEA) v listopadu 2018.


Česko-německé kooperační fórum technologie Smart City: naše rychlá „simultánní partie“ pro německé inovační firmy stojící o český trh

6.12.2018 Koncem listopadu 2018 proběhlo v Praze třídenní „Česko-německé kooperační fórum technologie Smart City“, financované německým Spolkovým ministerstvem hospodářství a energetiky a organizované německou firmou Dreberis ve spolupráci s českou inženýrskou společností sunebono. České odborné veřejnosti se zde představily mladé německé inovační firmy, nabízející svá řešení pro chytrá města, ale i pro logistiku včetně dálkové dopravy. Provozovatelům našeho portálu, konzultační firmě Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services, připadla speciální úloha v části věnované B2B rozhovorům: během poměrně krátké doby dát firmám rychlou, avšak vydatnou zpětnou vazbu a úvodní praktické rady k pronikání na český trh inovačních technologií pro smart city.


1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | Archiv 2022/3 | Archiv 2022/2 |Archiv 2022/1 | Archiv 2021/3 | Archiv 2021/2 | Archiv 2021/1 | Archiv 2020/3 | Archiv 2020/2 | Archiv 2020/1 | Archiv 2019/2 | Archiv 2019/1 | Archiv 2018/3 | Archiv 2018/2 | Archiv 2018/1 | Archiv 2017/2 | Archiv 2017/1

 

Naše tipy























Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis