Přečtěte si: Plán autonomní mobility otevírá dveře automatickým silničním vozidlům v ČR






Pozvánky na akce


Stalo se










     

  

Inteligentní budovy


Archiv článků 2015 – 2016

Systém ABB REACT řídí chytré a ekologické domácnosti

30.11.2016 „Příroda je, au fond, anarchická, neuspořádaná.“ Tento povzdech slavného literárního detektiva Hercula Poirota charakterizuje i problém fotovoltaických zdrojů, jsou-li použity k zásobování chytrých domácnosti elektrickou energií: V ranních a večerních hodinách, kdy domácnost má největší spotřebu elektřiny, slunce svítí buď málo, nebo vůbec, zatímco přes den je tomu naopak. Na pomoc nyní přichází zařízení REACT od společnosti ABB 


Výrobní závod Siemens v Mohelnici: inteligentní osvětlení a energetické hospodářství budov snižuje emisní náročnost průmyslové výroby

12.10.2016 Významným zdrojem znečištění ovzduší a produkce skleníkových plynů stále zůstává průmysl, navzdory postupně klesajícímu trendu (viz zpráva EEA). Ačkoli vlastní spotřeba energie průmyslových budov včetně jejich osvětlení přitom zpravidla nebývá nejvýznamnější položkou, nelze ji brát na lehkou váhu. I ona totiž představuje důležitou příležitost k redukci emisí skleníkových plynů a dalších škodlivých emisí, dokonce i v poměrně moderních budovách. Příkladem je závod Siemens v Mohelnici, jehož řešení bylo představeno české veřejnosti v říjnu 2016. 


ABB představuje na veletrhu For Arch 2016 nová elektroinstalační řešení pro domácnosti

20.9.2016 Společnost ABB jako jeden z pravidelných vystavovatelů stavebního veletrhu For Arch, který se letos koná 20.–24.9.2016, představuje svá nová produktová řešení v expozici na stánku A16 v hale 4 letňanského areálu PVA EXPO Praha. Návštěvníky z řad odborné i laické veřejnosti seznámí se svými novinkami z oblasti domácí elektroinstalace, které přispívají k vytvoření moderního, komfortního a zároveň bezpečného bydlení. 


Soutěž IQRF Wireless Challenge II: zajímavé nápady informatiků i bezdrátová proudová sonda zralá pro trh

31.5.2016 V posledním květnovém týdnu, v pátek 27. 5. 2016, proběhlo na ČVUT v Praze slavnostní vyhodnocení a vyhlášení vítězů mezinárodní soutěže IQRF Wireless Challenge II, kterou pořádala IQRF Alliance. Mezi mediálními partnery soutěže byl i náš portál, takže jednomu z vítězů slavnostně předala cenu jeho šéfredaktorka Ing. Pavla Slavíková. Provozovatel portálu, manažerský konzultant Ing. Jakub Slavík, MBA, byl zároveň jedním z odborných porotců v závěrečné prezentaci vybraných řešení využívajících IQRF. 


Inteligentní budova v Lyngby využívá internet věcí, služeb a lidí

25.5.2016 Koncept internetu věcí, služeb a lidí (IoTSP), jehož propagátorem je globální elektrotechnická skupina ABB, nachází stále větší uplatnění v nejrůznějších oblastech. Kromě energetiky a dopravy je využíván také u inteligentních budov v souvislosti s řídicím systémem typu KNX. Příkladem je nová budova společnosti Microsoft v dánském městě Lyngby, s jejímž inteligentním řízením od ABB byla v květnu 2016 seznámena také česká odborná veřejnost. 


Firmy Fitcraft Energy a Teco představily řešení pro efektivní využití obnovitelných zdrojů

18.4.2016 Firmy Fitcraft Energy a Teco se dohodly na spolupráci při vzájemné integraci svých produktů. Akumulační jednotka Savebox firmy Fitcraft Energy a systém Tecomat Foxtrot jsou komunikačně svázány, a díky tomu lze Savebox operativně začlenit do různých sestav domácích fotovoltaických elektráren, a tím maximalizovat jejich výtěžnost, nebo s většími variantami vybudovat základní záložní zdroj pro malé i velké budovy. 


Energie pro obytný komplex Phi Suea House v Thajsku: jen slunce a voda

15.3.2016 Projekty využívající ukládání energie z obnovitelných zdrojů do vodíku s následnou výrobou elektřiny v palivových článcích zaznamenaly důležitý milník v podobě nového obytného komplexu Phi Suea House v thajském městě Chiang Mai, jehož energetické hospodářství pracuje plně v ostrovním režimu a kombinuje fotovoltaické zdroje, elektrolyzér, zásobník energie a palivové články. Jde o největší projekt tohoto druhu na světě. Světová odborná veřejnost byla s tímto projektem seznámena v únoru 2016. 


Nový frekvenční měnič ACH580 od ABB pro aplikace v oblasti HVAC

1.3.2016 Jednotka ABB Pohony nově představila frekvenční měnič ACH580, určený speciálně pro široké použití v oblasti vytápění, větrání a klimatizace (HVAC). ACH580 má prověřené potlačení harmonických, intuitivní ovládací panel a vestavěný komunikační protokol BACnet. je vhodný pro nepřetržitý provoz v kriticky důležitých aplikacích, například v nemocnicích a datových centrech, a umožňuje udržovat komfortní prostředí, které je nutné pro maximální produktivitu v komerčních budovách, například v kancelářích či školách. 


Inteligentní LED osvětlení šetří energii v logistických centrech

23.2.2016 Logistická společnost Havi Logistics funguje ve třiceti evropských zemích. Specializuje se na zásobování předních restauračních řetězců ze svých 60 distribučních center. Energetický audit doporučil provozovatelům uspořit energii zavedením jednotného systému osvětlení, s náhradou výbojek LED svítidly v kombinaci s jejich inteligentním řízením. Projekt jedné takovéto konverze v distribučním centru v německém Neu-Wulmstorf představil veřejnosti v únoru 2016 dodavatel osvětlovací technologie, společnost Osram. 


Inteligentní vnitřní osvětlení využívá Power over Ethernet k úsporám energie

2.2.2016 Power over Ethernet, zkráceně PoE, je napájení po datovém síťovém kabelu, bez nutnosti přivést napájecí napětí k přístroji dalším samostatným kabelem. Tento způsob napájení se dnes používá především ve spotřební elektronice u přístrojů (kamer či telefonů) napojených na internet. V lednu 2016 představila společnost Royal Philips poprvé na světě využití této technologie pro inteligentní vnitřní osvětlení v nově otevřeném inovačním centru Watt Family Innovation Center na Clemsonově univerzitě v americké Jižní Karolíně. 


Nízkoenergetické gymnázium: speciální žaluzie maximalizují využití denního světla a minimalizují spotřebu energie

25.1.2016 Články v naší rubrice Osvětlení se ponejvíce zaměřují na elektrické zdroje světla a jejich využití. Nejpřirozenějším a nejzdravějším světelným zdrojem nicméně stále zůstává přirozené denní sluneční světlo, zejména jeho bílá složka s modrým barevným komponentem. Jak známo, tato složka potlačuje tvorbu spánkového hormonu melatoninu, a pomáhá tak být bdělý a soustředěný. Proto zejména školní a jiné budovy, kde se bdělost a soustředěnost vyžaduje a podporuje, by měly mít tohoto světla co možná nejvíce. Za jasných a teplých slunečných dnů se však lidé zároveň potřebují chránit před tepelnou složkou slunečního záření. Jak ale zvládnout tento protiklad? 


Brněnské Divadlo na Orlí používá technologie ABB

22.12.2015 Novou divadelní scénou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně je budova Hudebně-dramatické laboratoře JAMU, která vyrostla v místě proluky v samém centru Brna na ulici Orlí. KNX instalaci s přístroji KNX od ABB realizovala v této budově firma BOSSYS. Investor (Janáčkova akademie múzických umění) požadoval jeden systém, který by zastřešil ovládání osvětlení, žaluzií, elektricky otevíraných oken, ventilace a vytápění či chlazení, a navíc do tohoto systému včlenil i samostatné zabezpečovací a protipožární podsystémy. 


free@home: hlasový systém pro inteligentní domácnost zvládá 60 funkcí i logiku „jestliže-pak“

16.9.2015 Koncept inteligentní domácnosti či inteligentního domova je dalším technologickým a uživatelským pokračováním konceptu inteligentního domu, který je rovněž nedílnou součástí konceptu smart city. Prozatím nejpokrokovější ovládací systém pro automatizaci domácností, nabízený pod obchodním názvem free@home, prezentovala společnost ABB začátkem září 2015 


125 let historie + moderní vybavení: Carnegie Hall získala prestižní ocenění LEED za ekologii a energetiku

26.8.2015 Carnegie Hall je historická koncertní síň uprostřed New Yorku, jejíž základní kámen byl položen v roce 1890. Tato síň patří k nejznámějším v USA. V srpnu 2015 získala tato budova významné ocenění za energetiku a ekologii v podobě stříbrné certifikace LEED od Americké rady pro šetrné budovy budovy (U.S. Green Building Council). Stala se tak jednou z nejstarších a nejvýznamnějších budov, které takovéto ocenění získaly.  


Staniční kamery detekují opilost cestujících pro zvýšení bezpečnosti provozu

21.8.2015 Podle japonských oficiálních statistik bylo v roce 2013 z více než 220 střetů vlaku s cestujícím v železničních stanicích způsobeno 40 % opilostí cestujícího v okamžiku srážky. Tomuto problému by nyní měly pomoci předcházet kamerové systémy, které včas detekují opilecké chování cestujícího a upozorní staniční personál. První takovýto systém zahrnující 46 kamer byl v srpnu 2015 instalován na nádraží Koybashi na Ósacké okružní lince v japonském městě Ósaka  


Inteligentní domy: řešení pro běžné uživatele

20.7.2015 Inteligentní domy, rozumějme tedy inteligentní obytné budovy, již zdaleka nejsou vymožeností pro bohaté technické a ekologické nadšence. Dodavatelé elektrotechnických a energetických technologií dnes nabízejí komplexní řešení pro takovéto „chytré“ domy, zahrnující dílčí technická zařízení a systémy takříkajíc pro každého. 


Z bývalé textilky je energeticky úsporná kancelářská budova

12.5.2015 Dalším příkladem úspěšné implementace nejmodernější technologií pro řízení budov je budova opuštěné textilní továrny v Montrealu v Kanadě. Z bývalé textilky je dnes kancelářský objekt, kde sídlí organizační jednotka Schneider Electric – Small Building Systems. Budova je vybavena nejnovějšími bezdrátovými technologiemi, systémy pro efektivní využití denního světla, poptávkou řízenou ventilací a měřením spotřeby elektrické energie. 


Tecomat Foxtrot řídí 15 konferenčních místností v hotelu Van Der Valk

17.4.2015 Od prosince 2014 je v provozu nový kongresový hotel řetězce Van Der Valk u města Veenendaalen v Holandsku. Holandský partner společnosti Teco a.s., firma B&R Design, zrealizoval zakázku, kde Foxtroty řídí a koordinují distribuci audia a videa do všech sálů, ovládají spouštění projektorů, pláten a velkoplošných obrazovek s rozlišením 4K, řídí stínění roletami i žaluziemi, ovládají osvětlení, větrání a samozřejmě i teplotu v každém sále podle potřeby. 


Výzkumný projekt FIONA: základ pro systémy navigace v budovách

10.4.2015 Navigační systémy pro běžné využití, například v silničním provozu, spoléhají většinou na signály družicového systému GPS. Jsou tudíž dobře využitelné ve venkovním prostředí, avšak jejich použitelnost v interiérech budov je velmi problematická. Výzvou proto stále zůstávají místní navigační systémy, pro něž se vžila zkratka LBS (location-based services). Takovéto systémy by sloužily jako „elektronická bílá hůl“ zrakově postiženým v budovách, ale i zcela zdravým lidem při orientaci při práci a návštěvách ve složitých komplexech


Měnič frekvence ACS355 Solar pro ekologické čerpání vody

8.4.2015 Společnost ABB představila na veletrhu AMPER 2015 inovativní řešení: solárního pohon čerpadel, který je ve srovnání s klasickými dieselgenerátorovými pohony mnohem ekologičtější. Navíc šetří náklady na údržbu a má delší životnost. 


Další aplikace Foxtrot v inteligentní administrativní budově

8.4.2015 V březnu 2015, během veletrhu AMPER, byla naše redakce pozvána na prohlídku nové administrativní budovy brněnské firmy WOMBAT s.r.o., kde komplexní řízení technologií obstarává řídicí systém Tecomat Foxtrot od společnosti TECO a.s. Pojďme se tedy podívat, jak si Foxtrot poradil s řízením mnoha různých technologií v budově s 58 místnostmi a garážovou halou. 


V Řeži pomáhají urychlit nástup „vodíkové“ ekonomiky

30.3.2015 Odborníci z ÚJV Řež, a. s. (dříve Ústav jaderného výzkumu Řež a.s.) dokončili první fázi testování pilotního zařízení na akumulaci energie pomocí vodíku. Ke klasickým střešním solárním panelům připojili skladovací systém kombinující olověné baterie a vodíkovou nádrž. Výsledky provozu jsou velmi povzbudivé: zařízení by dokázalo udržet průměrnou domácnost v běžném chodu až tři týdny. 


Technologie Siemens v divadle J. K. Tyla v Plzni

10.3.2015 Součástí příprav projektu „Plzeň – Evropské město kultury 2015“ byla mj. výstavba nového divadla J. K. Tyla v Jízdecké ulici, na níž se podílela také společnost Siemens svými technologiemi v oboru zabezpečení, měření a regulace. Toto divadlo zahrnuje provozní budovu s kancelářemi, šatnami a se zázemím technického personálu a divadelní budovu se dvěma sály, hledištěm, baletní školou a studiovou scénou. Nechybí restaurace ani parkovací dům. Veškeré provozní technologie v objektu hlídá a řídí systém Desigo PX. 


Inteligentní elektroinstalace od ABB: letošní novinky

6.3.2015 Divize Výrobky nízkého napětí  ABB představuje v oblasti domovního elektroinstalačního materiálu novinku, modul logických funkcí, která letos rozšiřuje řadu přístrojů inteligentní elektroinstalace Ego-n®. Dále přichází s doplněním přístrojové vybavenosti designové řady Levit® a se zásuvkami s integrovanou USB nabíječkou. 


Aspern Seestadt: další krok k rozvoji smart city Vídeň

23.2.2015 Na konci ledna 2015 položila městská rada ve Vídni právní základy k fungování nové městské čtvrti Aspern Seestadt (Jezerní město Aspern). Vrcholí tak jeden z nejvýznamnějších evropských developerských projektů, který je součástí konceptu smart city Vídeň a který je zajímavý mj. předpokládanou netradiční dělbou městské mobility 


Koncept „inteligentního domova“ (smart home): krok dále za inteligentní budovy

20.2.2015 Koncept inteligentního domu, který je rovněž nedílnou součástí inteligentního města (smart city) je neustále rozvíjen průmyslovými firmami. Tento koncept pro ně představuje jak odbyt pro finální produkty, tak „živou laboratoř“ a zdroj cenných dat pro vývoj nových produktů. Průmysl se proto velmi aktivně angažuje v dalším rozvoji těchto konceptů. Jeho vize stavějí na současných poznatcích a posouvají je dále do budoucnosti. Příkladem je koncept „inteligentního domova“ (smart home) nové generace, který v polovině února 2015 představila veřejnosti společnost Mitsubishi Electric. 


Stavebnicová „multihopová“ technologie pro sítě dohledových kamer od Mitsubishi

9.2.2015 Současné bezdrátové sítě dohledových kamer běžně dostupné na trhu zpravidla používají kabelové LAN vedení a připojení kamer ke zdroji střídavého proudu. Toto řešení však nemusí vždy vyhovovat z provozních nebo ekonomických důvodů. Tak tomu může být například u kulturních a sportovních akcí pod širým nebem nebo také tam, kde je LAN síť již instalována, ale její další rozšíření by bylo přespříliš nákladné. Společnost Mitsubishi Electric proto přichází se stavebnicovým – „multihopovým“ řešením 


Co to je a jak funguje inteligentní město – smart city

27.1.2015 Na našich stránkách Proelektrotechniky.cz někdy píšeme o projektech „inteligentních měst“ neboli „smart city“ ve světě, například v souvislosti se španělskou Barcelonou, japonskou Jokohamou i „chytrým městečkem“ Fujisawa na předměstí Tokia. Z porovnání informací z těchto projektů je zřejmé, že koncept smart city se aplikuje po celém světě, ovšem je vykládán velmi rozmanitě. 


 

1 | 2 | Archiv 2017/2018 | Archiv 2015/2016 | Archiv 2014 | Archiv 2013

 

Naše tipy






















Copyright © 2012 – 2024 Ing. Jakub Slavík, MBA – Consulting Services



Elektroinstalační technika Výroba a přenos Průmyslová automatizace Automatizace dopravy Kabelová technika Elektronika Inteligentní budovy Osvětlení Měřicí technika Smart Metering Elektromobilita Obnovitelné zdroje Zajímavé projekty Vzdělávání Knihy našich autorů Rozhovory, komentáře

Proelektrotechniky.cz - elektrotechnika pro odborníky O nás Náš; tým - Odborní spolupracovníci Partneři Kontakty Info servis